Gołębie serce

Od autora

 

         Gołębie serce, to książka, jakiej jeszcze nie było! To poruszająca, intrygująca i wzruszająca, niezwykła opowieść o odwiecznej przyjaźni człowieka i gołębia pocztowego.

Rozpoczyna się w pobliżu góry Ararat w chwili, gdy gołąb przynosi Noemu wiadomość o końcu potopu, kończy w roku 2010 w Londynie, gdzie gołębie pocztowe pełnią funkcję... sanitariuszy.

Pomiędzy tymi skrajnymi datami i wydarzeniami Czytelnik znajdzie niewiarygodne wprost, pełne heroizmu epizody z pierwszej i drugiej wojny światowej, w których bohaterskie gołębie ratowały życie tysiącom żołnierzy. Znajdzie też historie ludzi, którzy swoje życie poświęcili tym wspaniałym ptakom, historie hodowców, dla których gołąb pocztowy stał się życiową pasją!

 Gołębie serce, to również opowieść o tych, dla których przygoda z gołębiem zakończyła się pamiętnej styczniowej nocy 2006 roku pod gruzami hali w Chorzowie podczas 56. Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych. To hołd złożony tym, którzy zginęli i świadectwo dotknięcia płaszcza Pana Boga przez tych, którzy zostali cudownie ocaleni!  

         Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku w największych armiach świata, obok najbardziej wyrafinowanych urządzeń elektronicznych, wciąż służą... gołębie! Niewielu wie, że przy Park Lane w Londynie znajduje się pomnik bohaterskich zwierząt, wśród których są pocztowe gołębie. Na białej, portlandowej ścianie widnieje przejmujący napis:

Zwierzętom na wojnie.

 Pomnik ten jest poświęcony wszystkim zwierzętom,

 które we wszystkich czasach służyły i ginęły u boku sił brytyjskich

 i sprzymierzonych podczas wojen i kampanii.

 Nie miały wyboru.

         Gołębie serce, to niezwykła opowieść o odwiecznej przyjaźni człowieka i gołębia pocztowego, która zakończy się z końcem świata!

Janusz Rautszko

Wstęp

 

         Odkąd człowiek pojawił się na ziemi, towarzyszyły mu zawsze zwierzęta. Nawiązywał z nimi kontakt, a poznając ich instynkty i umiejętności posługiwał się nimi, by służyły mu do przeróżnych zajęć. Pomagały mu  w uprawie roli, transporcie oraz w zdobywaniu i przenoszeniu wiadomości. W tej ostatniej umiejętności, od pradziejów aż po dzień dzisiejszy, w historię ludzkości wpisał się gołąb, gołąb pocztowy.

         Już w Piśmie Świętym czytamy, że to właśnie gołąb przyniósł Noemu i ocalałym po potopie radosną wiadomość, że ziemia nadaje się do zamieszkania i można zejść z arki na ląd.

         Gołębiem zaczęto więc posługiwać się do przenoszenia wiadomości i wkrótce stał się on nieocenionym wprost kurierem przesyłanych meldunków. Kiedy zostaje wprzęgnięty do służby woskowej, ratuje życie całych zastępów żołnierzy.

         Dziś w zatłoczonych, aglomeracjach miejskich, ratuje ludzkie życie przenosząc do badań próbki krwi poszkodowanych w wypadkach.

         Znane są wydarzenia historyczne z udziałem kurierów – gołębi, które służyły pomocą w niezmiernie trudnych okolicznościach. Ich bohaterskie wyczyny stały się tematem dokumentalnych opisów, wierszy i wielu opracowań.

         Niniejsza książka opowiada właśnie o takich wydarzeniach, o których warto wiedzieć. Autor z niezwykłą pieczołowitością przytacza szczegóły epizodów z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, w których gołąb pocztowy odegrał kluczową rolę, w których był ważniejszy od człowieka, bo tylko on był w stanie uratować człowiekowi życie.

         W dzisiejszych czasach gołębia pocztowego przeznacza się głównie do lotów sportowych. Jego zadaniem, po wypuszczeniu go z odległości kilkuset lub nawet kilku tysięcy kilometrów, jest jak najszybszy powrót do domu, do swojego gołębnika, do opiekuna i hodowcy. Rejestruje się ten fakt za pomocą specjalnych zegarów i systemów elektronicznych, zwycięzców zaś prezentuje na wystawach oddziałowych, okręgowych i ogólnopolskich, takich jak ta, pamiętna 56. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych w Chorzowie, w styczniu 2006 roku. O niej też opowiada ta książka.

         Wyczyny skrzydlatych pocztylionów prezentowane są także na olimpiadach gołębi pocztowych. Najbliższa, podczas której zostaną zaprezentowane zasłużone w lotach, zwycięskie gołębie z całego świata, odbędzie się w styczniu 2011 roku, w Poznaniu. Ten fakt jest niewątpliwym uhonorowaniem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych przez międzynarodową społeczność hodowców gołębi i ich sympatyków.

         Mimo upływu czasu, gołąb wciąż towarzyszy człowiekowi. Hodowcy gołębi znają współczesne metody hodowli i lotowania, które też przedstawiono w niniejszej publikacji.

         Niech więc ta książka o gołębiu, zwiastunie nowiny i symbolu Pokoju, będzie przypomnieniem jego wielkich zasług w służbie tego, który go hoduje i opiekuje się nim i dla którego bije gołębie serce.

 

Ks. dr Józef Żyłka

Krajowy Duszpasterz

Hodowców Gołębi Pocztowych 

Okładka

Image

Recenzje

Image

Informacja-Zamówienie.pdf
plakat_A3_Gołębie_serce.pdf
wszystkie prawa zastrzeżone Janusz Rautszko © 2011r.
wykonanie i administracja SPDesign.eu