Tam zawsze rósł buk

Tam zawsze rósł buk !

   Ojciec Święty Jan Paweł II przewodzi Kościołowi Powszechnemu już ponad 25 lat. Od pamiętnego dnia 16 października 1978 roku zmieniło się w Jego życiu niemal wszystko. Zanim jednak został wybrany papieżem wielokrotnie w latach 60-tych i 70-tych odwiedzał tereny Pojezierza Drawskiego, uczestnicząc w spływach kajakowych rzeką Drawą i „drawskimi” jeziorami. Dzisiaj ów szlak kajakowy nosi imię Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Płynąc nim z Czaplinka przez jezioro Drawskie, mniej więcej na siódmym kilometrze omija się wyspę Bielawę z rosnącym tu charakterystycznym..., no właśnie - na razie powiedzmy - drzewem.

   Otóż wiosną 1998 roku jeden z moich znajomych, na stałe mieszkający w Połczynie Zdroju, odbył wraz z synami pielgrzymkę do Wiecznego Miasta. Kulminacyjnym jej punktem była prywatna audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II. Kiedy ów znajomy stanął przed „naszym” papieżem, chcąc przypomnieć Mu dawne czasy kajakowych spływów wspomniał o tym, że dąb rosnący na wyspie Bielawie jak przed laty kłania się wszystkim przepływającym w jego cieniu i czeka również na papieża. Słuchając tych słów Jan Paweł II uśmiechał się, ale w pewnym momencie zaprzeczył mówiąc: „Ale przecież tam rośnie buk!”. Do rozmowy włączyli się synowie mojego znajomego, potwierdzając, że: „Chyba to jest buk”, na co wszyscy trzej usłyszeli papieskie zapewnienie: „Na pewno buk! Tam zawsze rósł buk!”.

   Tak oto nasi ziomkowie musieli polecieć aż do Rzymu, by z ust samego papieża usłyszeć o tym co i gdzie w Polsce rośnie. Jan Paweł II po tylu latach doskonale wszystko pamięta. Wciąż ma w oczach zalane słońcem brzegi naszych jezior, ocienione rozlewiska Drawy, górujące ponad lasami wieżyczki wiejskich kościółków i wie o nas więcej niż my sami.

   Tuż po powrocie z Rzymu nie wytrzymali i całą trójką popłynęli na Bielawę. Ich oczom ukazał się piękny, rozłożysty buk. Nic dziwnego skoro rósł tu zawsze.

J. R.

                                                                                 

wszystkie prawa zastrzeżone Janusz Rautszko © 2011r.
wykonanie i administracja SPDesign.eu