Wpisani w Ciebie Nadzieją
Od autora

   Minęło już z górą trzydzieści lat od czasu, gdy jako nastoletni chłopiec, słuchając opowieści mojego Ojca Stefana, poznałem historię naszej rodziny. Przyrzekłem wówczas, że kiedyś postaram się tę historię przelać na papier. Danego słowa dotrzymałem i tak powstała książka Ślady miękkich łap1, opisująca losy mojego dziadka Wilhelma Rautszko, przodownika Policji Państwowej, jego żony Tatiany, nauczycielki, oraz czwórki ich dzieci: Haliny, Stefana, Jadwigi i Bolesława.

   Wilhelm, jeniec obozu w Ostaszkowie, zostaje zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 roku i spoczywa dziś w masowych mogiłach pod Miednoje. Tatiana, wywieziona wraz z dziećmi do Kazachstanu, zamęczona pracą ponad jej siły, pobita przez brygadzistę kołchozu umiera w Czymkencie jesienią 1944 roku. Czwórka sierot, dzięki Opatrzności Bożej, trafia do Polskiego Domu Dziecka w Sajramie i w maju 1946 roku powraca do Polski.

   Kiedy na początku 1980 roku w Duszpasterstwie Akademickim Ojców Dominikanów w Poznaniu poznałem Krysię Więcek, moją żonę, nie przypuszczałem, że losy naszych rodzin splotły się już wcześniej. Okazało się bowiem, że jesienią 1939 roku ojciec Krystyny – Henryk i mój dziadek Wilhelm spotkali się w sowieckiej niewoli, na wyspie Iłowaja, w ostaszkowskim obozie.

   Wkrótce potem poznałem niezwykłe losy Henryka Więcka, które opisałem w książce pt. Nikt im iść nie kazał2. Henryk, jako siedemnastoletni harcerz ochotnik, bierze udział w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie, wzięty do sowieckiej niewoli po kapitulacji Pińska, jest jeńcem Ostaszkowa. Cudem ocalony, krańcowo wyczerpany trafia do Szpitala Maltańskiego w Warszawie. Wiosną 1941 roku wpada w ulicznej łapance i zostaje wywieziony na przymusowe roboty do Rzeszy. Kolejne cztery lata w jego życiu to okres niewolniczej pracy, ale również ciągłej walki o zachowanie godności i tożsamości narodowej. Dopiero w maju 1945 roku Henryk Więcek powraca do rodzinnego Ostrzeszowa.

   Wkrótce potem jak do rąk Czytelników trafiły obie książki, uświadomiłem sobie, że opisane w nich dzieje mają przecież ciąg dalszy i że każda z tych opowieści to przerwana historia, która powinna mieć swoje dokończenie. I tak oto doszło do napisania tej książki.

   Wpisani w Ciebie Nadzieją to dalsze losy bohaterów książek Ślady miękkich łap i Nikt im iść nie kazał, to dzieje dwóch rodzin ukazane na tle powojennej historii Polski, to dzieje dwóch rodzin, które połączyły się w jedno, to historia niejednej polskiej rodziny, w którą wpisane są łzy tęsknoty i cierpienia, radość Miłości, potęga Wiary i Nadzieja.

Janusz Rautszko

 

Image

wszystkie prawa zastrzeżone Janusz Rautszko © 2011r.
wykonanie i administracja SPDesign.eu